سنگ کلیه جزو بیماری‌های شایع در جوامع مدرن بوده و میزان بروز آن بالای ده درصد هست. در مردان شایعتر از زنان بوده و سن شایع آن جوان و افراد میانسال می باشد.

با این که وراثت نقش اساسی در این بیماری دارد ولی عوامل خطر شامل مصرف مایعات کم و مصرف نمک زیاد و چاقی و تحرک بدنی کم ، مصرف غذا های پر کالری و پرچرب می باشد .

و نکته اصلی این هست که در فردی که خطر وراثت را دارد ، رعایت اصولی خاص باعث کاهش بروز سنگ و حتی عدم بروز آن می شود.

سنگ های کلیه انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع آن رژیم ها و داروهای خاصی تجویز می شود ولی مصرف مایعات فراوان و محدود کردن مصرف نمک جزو اصلی ترین اقدامات پیشگیرانه هست.

تحرک زیاد و کاهش وزن نیز جزو موارد فراموش شده بیماران جهت پیشگیری از سنگ کلیه است ، که باز بیماران خیلی رعایت نمی کنند.

نکته بعدی که باید ذکر کرد این که مصرف لبنیات محدودیتی تو این بیماران ندارد، مگر بیماران با دفع کلسیم بالا که تو این بیماران نیز توصیه به عدم مصرف مکمل کلسیم می شود و محدودیتی از نظر مصرف لبنیات نیست.

معمولا بررسی فردی که با شک به سنگ کلیه مراجعه کرده با سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادراری و مثانه شروع می شود و با توجه به محل و اندازه سنگ بررسی بیشتر با سی تی اسکن ادامه می یابد.

بیماران را با توجه به تعداد ، اندازه ، محل ، و سابقه قبلی ، به دو گروه سنگ ساز مزمن یا تک سنگ تقسیم می کنیم و گروه دوم فقط رفع سنگ اهمیت داشته و در ادامه سونوی کنترل انجام می دهیم و پیگیری می شوند.

ولی گروه اول یعنی گروه سنگ ساز مزمن ، چون احتمال زیاد سنگ تکرار شده و یا خواهد شد ، نیاز به بررسی بیشتر و پیشگیری از سنگ های بعدی دارند.

برای این گروه بعد از رفع موارد اورژانس ، بررسی آزمایشگاهی و آنالیز سنگ انجام شده و با توجه به رژیم غذایی و عادت های زندگی ، درمان های مختلفی شروع می شود.

جالبه بدانید که درمان ها و رژیم‌ها و اصلاح سبک زندگی تو این بیماران تا ۷۵ درصد باعث کاهش تشکیل سنگ ادراری می شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *